ביקורם של גשה מייקל רואץ', לאמה קריסטי מקנאלי בארץ ישראל
מאמרים - טונג לן

פרק 6 - גוש שחור קטן
מתוך סדרת מאמרים של לאמה דבורה-הלה
אשר התפרסמו במדור ניו אייג' בעיתון
NRG. למעבר למאמר בעיתון לחץ כאן

בלב כולנו יש כמיהה מאוד עמוקה לעזור לזולת. עמוק בפנים כולנו היינו רוצים להיות דמות רבת חסד כמו אמא תרזה או אלברט שוויצר. עדות לכך הם סרטי הטרזן והסופרמן למיניהם, שבהם יש תמיד גיבור או גבורה בעלי יכולות מדהימות שמשמשות אותם כדי לעזור לכל מי שצריך. הסרטים האלה הם שוברי קופות כי זהו מתכון בטוח להצלחה. ומדוע זה כך? בגלל שיש לכל אחד ואחת מאיתנו חלום כמוס להיות כמוהם ולהושיע את כל הסובלים. רובנו קברנו את החלום הזה עמוק בתת מודע שלנו, מכיוון שכבר בגיל צעיר התייאשנו ממנו. זה נראה לנו תמים, לא מעשי ובלתי אפשרי. אז השארנו את זה לסופרמן.

בבודהיזם אומרים שכל אחד נולד עם הכמיהה הזאת לעזור. אדם שהגיע להארה הגיע למימוש מושלם של היכולת לעזור לכל ברייה וברייה.

בפרק זה נתמקד בתרגול חלקו הראשון של מדיטציית הטונג לן - לקיחת סבלו של הזולת. זהו החלק של ה"לֶן" מתוך ה"טונג לן", החלק של לקיחת כאבו של הזולת והשמדתו ובאותה הזדמנות השמדת כל מה שגורם לסבלנו אנו - הבורות והאנוכיות שלנו והיעדר החמלה בלבנו. התרגול שיוצג כולל גם את כל השלבים המקדימים והמסיימים שנלמדו בפרקים הקודמים.
 

לקחת את הכאב: שלבים מקדימים למדיטציה

שבו בנוח. חשוב שיהיה לכם נוח ולא תצטרכו לזוז באמצע. בין אם אתם יושבים על כסא או על כרית, חשוב שהגב יהיה ישר כי המטרה שלנו לעבוד גם על הערוצים הפנימיים האנרגטיים. חשוב גם שהסנטר יהיה בזווית ישרה לצוואר, לא מורם מדי ולא שמוט מדי. שימו לב לכתפיים שתהיינה מאוזנות, ידיים שתהיינה מוטלות בחיקכם, הפה סגור אך לא קפוץ אלא נינוח. עיניים ניתן לעצום או להחזיקן חצי עצומות, בלתי ממוקדות, לא מסתכלות בשום דבר. הרפו כל מתח בפנים.

השלב הראשון הוא לפתח מידה מסוימת של ריכוז ואת זה אנו עושים פשוט על ידי התמקדות בנשימה.

בחרו נקודה בכניסה לנחיריים ושימו לב לתחושה של מעבר האוויר פנימה והחוצה.
סיפרו עשר נשימות - הספירה מתחילה תמיד בנשיפה. נסו להגיע לעשר נשימות ובמידה שדעתכם הוסחה, חיזרו לאחד והתחילו לספור מהתחלה.

כעת לכו למקלט בתרגול רוחני, בדרך הרוחנית. לכו למקלט אצל ישויות מוארות שפיתחו חמלה במידה מדהימה, שפיתחו חוכמה ויכולים

להדריך אותנו. לכו למקלט בחכמה הנשגבה שתפתחו בלבכם.

צרו מוטיבציה של חמלה. חישבו על אדם שאתם מכירים שהוא יקר ללבכם, שמתמודד עם איזה קושי, שיש לו איזו בעיה שאתם מודעים לה והנכם רוצים לעזור לו. זו יכולה להיות כל מצוקה. אם עולים במחשבתכם מספר אנשים, בחרו באחד מהם.

צרו כוונה לעזור להם. צרו משאלה בלבכם לעזור להם במצוקתם.

וכעת, כדי לחזק את המדיטציה ניעזר בישות שהיא קדושה עבורכם – דמות של מורה שמסמלת לכם סגולות נעלות. דמות חומלת, חכמה ואוהבת במידה מאוד מפותחת. זה יכול להיות מישהו שאתם מכירים או שמעתם עליו או אפילו דמות דמיונית. הם לא חייבים להיות אנשים שחיים כרגע בינינו, והם יכולים להיות איש או אישה. כשאתם מדמיינים אותם, עשו אותם יפים וצעירים, בלי קשר לגילם הנוכחי. תנו להם להופיע בפניכם יפהפיים וקורנים. עשו אותם מושלמים גם חיצונית וגם פנימית, עתירי סגולות נעלות.  דמו שהם עשויים מקרני אור זוהרות, חסרי משקל.

 
גוף המדיטציה

חישבו על אותו אדם אדם יקר ללבכם שיש לו בעיה ושאתם רוצים לעזור לו.

דמו את האיש הזה (או האישה או הילד הזה או אפילו בעל חיים) עם כמה שיותר פרטים, בצורה מאוד חיה. נסו לראות איפה הם נמצאים, האם הם עומדים או יושבים, נסו לראות את הבעת פניהם, את הפרטים בחדר שבו הם שוהים, את האור בחדר, את הריהוט, את הלבוש, את שפת הגוף. נסו לראות איך הבעיה שמציקה להם מתבטאת בשפת הגוף שלהם או בהבעת פניהם. ככל שתדמיינו יותר פרטים – כך ייטב.

בזמן שאתם עושים זאת, דמו את עצמכם יושבים מולם; הם לא יכולים לראות אתכם ואתם בלתי נראים עבורם אך אתם רואים אותם.

כעת התמקדו בבעיה שעמה הם מתמודדים וראו את הבעיה הזו כמעין נוזל שחור שמתפרס בכל גופם. מעין זפת שחורה ודביקה שמיוצגת בכל גופם. גם אם הבעיה שלהם מנטלית ולא פיזית, דמו אותה כמין חומר שחור שממלא את גופם.

החליטו שאתם לוקחים מהם את הכאב והמצוקה שלהם, ודמו את הנשימה שלכם כמעין משאבה; דמו שכל שאיפה שלכם שואבת את החומר השחור מגופם ומרכזת אותו בהדרגה, אל עבר לבם, אל עבר מרכז החזה שלהם. קחו מספר נשימות ודמו כיצד עם כל שאיפה החומר עוזב את ההיקף ומתנקז למרכז גופם עד אשר כל החומר מרוכז למעין זית שחור קטן במרכז החזה שלהם, בעוד ששאר הגוף נותר נקי וצח. ודאו שלא נותר שום דבר בקצוות, בקצות האצבעות, בתנוכי האוזניים. נקו את הכל והותירו במרכז החזה כדור שחור קטן.

המשיכו להשתמש בנשימה כמשאבה, אלא שעכשיו עליכם לשאוב את החומר השחור הדביק שבמרכז בית החזה שלהם דרך קנה הנשימה שלהם ודרך האף שלהם, החוצה מחוץ לגופם, עד שהחומר עולה למעלה בצורת זרזיף שחור דק, עוזב את גופם ומתרכז לפני פניהם כענן שחור.

תדרשנה אולי עשר או חמש-עשרה נשימות להוציא את הכל בזרזיף דק.

אתם יושבים אחד מול השני. כל החומר השחור עזב את גופם ונותר תלוי כמעין ענן ביניכם לבינם, ואתם מסבים כעת את הפוקוס אל בית החזה שלכם.

במרכז החזה שלכם דמיינו מעין תא קטן ובתוכו להבה קטנה, אולי בגודל של 2 סנטימטר, בצבע אדום-צהוב. הלהבה הזאת מסמלת את האנוכיות שלכם, את הדאגה הבלתי פוסקת קודם לעצמי ולשלי, ושהיא מקור כל הסבל שלנו. היא גם מסמלת את הבורות שלנו, את אי-ההבנה של המציאות - מאיפה באים כל הדברים שאנו לא מזמינים אלינו. התמקדו באנוכיות הזו וחפשו דוגמאות, כל אחד לעצמו, של האנוכיות שלכם; מתי העדפתם את עצמכם על פני אחרים? מתי הרצון/הדעה/ההרגשה שלכם נראו יותר חשובים מאלו של הזולת? עשו את זה מוחשי עבורכם.

וכעת, שובו וצרו בלבכם את הנכונות לקחת מהם את הכאב על ידי שתיקחו אותו אליכם. עשו זאת בעוד רגע, כשאגיד "עכשיו". ברגע שאתן את הסימן קחו נשימה אחת ארוכה ואת כל הענן השחור שתלוי ביניכם לבין יקירכם שאפו פנימה דרך האף שלכם ואז דרך קנה הנשימה, עד שהכל ייכנס לתוככם ויתרכז ככדור קטן שחור במרכז החזה שלכם, תלוי ומרחף בדיוק מעל הלהבה. לאחר מכן הפילו את הכדור לתוך הלהבה כך שכל החומר השחור ישרף ויתכלה, ועל ידי כך גם הלהבה תיכבה וייוותר רק ענן קטן של עשן לבן שמתנדף ונמוג.

עשו את כל זה בנשימה אחת ארוכה - עכשיו!

כל החומר השחור התכלה וגם הלהבה התכלתה, האנוכיות שלכם נשרפה והכאב שלהם נשרף. לבכם מתמלא באור זהוב, אור טוב, חם, נעים ובהרגשה נפלאה. אל תשמרו שום דבר מהחומר השחור בפנים, ותיהנו מהתחושה הטובה בגופכם.

כעת התבוננו באדם שמולכם וראו אותו מתמלא פתאום בהרגשה הרבה יותר טובה. המצוקה שליוותה אותם במשך הרבה שנים הוסרה מעליהם. ראו כיצד שפת הגוף שלהם מושפעת מכך, אולי יש פתאום חיוך, הנשימה יותר קלה, אולי הגוף מזדקף או משתחרר יותר. ראו עצמכם שמחים ומאושרים במה שעשיתם למענם.

 

שלבים מסיימים

כעת הסיטו את הפוקוס אל עבר המורה הרוחני שהזמנתם אליכם בהתחלה, אותה דמות יפהפייה, מושלמת וקדושה שיושבת לפניכם. בקשו מהם שיבואו וישארו אתכם, והם נענים בשמחה להזמנתכם. בלבכם, במרכז החזה שלכם, בתוך תא קטן, הכינו להם כס יפהפה מרופד בפרחים ובכרית קטיפתית. ראו אותם גולשים ברכות ונוחתים על הכרית הזו. הם קטנטנים, מושלמים, מאוד שמחים להיות אתכם ואוהבים אתכם עד בלי די. ראו אותם יושבים שם, קורנים, זוהרים, מדיפים ניחוח נעים ולגמרי מוכנים לעזור לכם כפי שנדרש.

היו מודעים לכך שבאמצעות המדיטציה הזו, באמצעות התרגול המחשבתי שעשיתם עכשיו, אספתם רישומים מנטליים שהם מאוד מבורכים, וכאשר הם יבשילו, הם יביאו לכם ברכה גדולה, יותר ממה שאתם יכולים לדמיין כרגע. כמו זרעים שכאשר הם ינבטו, העץ יהיה גדול ונפלא. כדי להעצים את הברכה, מומלץ להקדישה לזולת. קחו את הברכה הזו שהבאתם על עצמכם בעצם המדיטציה הזו, והקדישו אותה לאדם שלפניכם, שאת מצוקתו שאפתם להקל.

לאט, לאט, פקחו את העיניים.


זהו החלק של ה"לֶן" מתוך ה"טונג לן", החלק של לקיחת כאבו של הזולת והשמדתו. ניתן לחזור על תרגול זה עם אותו אדם או עם אדם אחר. כל המרבה, הרי זה משובח. בהמשך נלמד את החלק של הטונג ונלמד כיצד לתרגל הטונג לן גם על עצמנו.

בפרקים הבאים נמשיך ונעמיק את הלימוד על השקפת העולם שעליה מתבסס תרגול החמלה והחכמה, וכן נמשיך בהדרכה על מדיטציה.

ובינתיים, תרגול נעים!

להקלטות משעורים שלימדה לאמה דבורה-הלה על מדיטציית הטונג לן לחץ כאן