ביקורם של גשה מייקל רואץ', לאמה קריסטי מקנאלי בארץ ישראל
המורים שלנו

Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tharchin
קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין נולד בלהסה שבטיבט בשנת 1921 ונכנס למנזר סרה (Sera) בגיל צעיר. הוא למד בתכנית הקשה בת 25 שנה של לימודים במנזר תחת הדרכתם של המורים Pabongka Rinpoche, אחד מגדולי המורים של בודהיזם בטיבט במאה ה-20 ושל Kyabje Trijang Rinpoche , אחד מחונכיו האישיים של הדלאי לאמה. הוא עבר בהצלחה בחינות על ידי גדולי המורים בדורו, וזכה בתואר הגבוה Hlarampa Geshe (מקביל לדוקטור לפילוסופיה) בהצטיינות, ואשר הוענק לו על ידי ה"ה הדלאי לאמה ה-14. הוא היה אחד מאחרוני ההלרמפה גשה אשר התחנכו בטיבט. בקרב בני מחזורו הוא היה גדול המתדיינים בפולמוסים הנערכים בין תלמידי תורת הבודהיזם, מה שהביא אותו למדרגת "ראשון בין ראשונים".

עם סיום חינוכו במנזר נכנס Khen Rinpoche לקולג' הטנטרי Gyu Mey שם הוא השלים תכנית של לימודים מתקדמים בטנטרה, והשיג משרה אדמיסטרטיבית גבוהה. ב-1959 ברח רינפוצ'ה מטיבט להודו ביחד עם ה"ה הדלאי לאמה. הוא היה מעורב ישירות בישוב מחדש של הפליטים הטיבטים, וערך סדרה של ספרי לימוד עבור בתי הספר של הפליטים.

Khen Rinpoche בא לארה"ב בשנת 1972 והפך לראש המקדש Rashi Gempil Ling שבניו ג'רסי, משרה שבה כהן עד ליום פטירתו. בשנת 1991 הוא שהה בהודו וכהן כראש מנזר Sera Mey למשך זמן מה, ואז חזר לארה"ב. Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tharchin נושא בתואר הכבוד של מנהל וראש מנזר בדימוס של Sera Mey וכן הינו מייסד של Mahayana Sutra and Tantra Center, עם סניפים בניו ג'רסי ובוושינגטון. הוא לימד רבות, סוטרה וטנטרה, וניהל מספר פרויקטים המוקדשים לשיקום מנזר Sera Mey בהודו ולפריחת הדהרמה במערב. Khen Rinpoche פירסם ספרים רבים, ונחשב כאחד מגדולי המורים לבודהיזם טיבטי. הקורסים בישראל נערכים בחסותו ובתמיכתו הנלהבת של מורה דגול זה, שנפטר ב-7.12.2004.

בתמונה למעלה ניתן לראות את גילגולו של קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין, אשר נולד ב-12.1.2008.
את הילד מחזיק ג'אמפה, נזיר מסור מאד לקן רינפוצ'ה שחי עד היום במנזר בהאוואל, ניו ג'רזי ומתחזק אותו.
עומדים מאחורה, הוד קדושתו הדלאי לאמה ולצדו גשה לוטאר, אחיינו של קן רינפוצ'ה.


Geshe Michael Roach
גשה מייקל רואץ' הנו נזיר אמריקני שזכה בתואר גשה (דוקטור לתיאולוגיה) ממנזר Sera Mey שבהודו לאחר 22 שנות לימוד שם ובארה"ב עם הלאמה שלו, Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tharchin. הוא מלמד בודהיזם מאז שנת 1981, וערך תכנית לימודים בת 18 קורסים עבור התלמיד המערבי, המתבססת על לימודי הגשה, ואשר שומרת על נאמנות גמורה למקורות הבודהיסטיים העתיקים. הוא בקיא בסנסקריט, טיבטית ורוסית, וכן תרגם לאנגלית ופרסם עבודות רבות. גשה מייקל הוא בעל תואר בוגר מאוניברסיטת פרינסטון, וכן עבד במשך שנים רבות כמנהל חברת יהלומים גדולה בניו יורק. הוא יסד את המכון ללימודי אסיה הקלסיים (ACI), את הפרויקט לדיגיטציה של כתבים עתיקים Asian Classics Input Project , את מרכז שלושת היהלומים שבניו יורק, את מרכז Godstow ללימודי שלום בקונטיקוט, את המכון Enlightened Business Institute והיה פעיל מאד בשיקום מנזר Sera Mey.

בשנת 2003 השלים גשה מייקל רואץ' ריטריט בן שלוש שנים במדבר אריזונה שבארה"ב, שם הוא גם פעיל בהקמת אוניברסיטה בודהיסטית Diamond Mountain וכן מרכז ללימוד סוטרה וטנטרה ולריטריטים.

Lama Christie McNally
לאמה קריסטי למדה תחת הנחייתם של לאמות טיבטיים גדולים בהודו ונפאל והוכשרה במנזרים טיבטיים. היא מתרגמת של כתבים קלאסים עתיקים בטיבטית וסנסקריט. היא המחברת של הספר The Essential Yoga Sutra ושל The Tibetan Book of Yoga וספרים אחרים, והיא מרצה פופולרית במרכזי יוגה ברחבי ארה"ב ובעולם, בתחום היוגה והמדיטציה. קריסטי מק'נלי היא מהמייסדים של המרכז ללימודי יוגה באריזונה, והשתתפה ביצירת סדרות יוגה המבוססות על כתבים טיבטיים עתיקים. בשנת 2003 היא סיימה ריטריט ארוך בשתיקה של שלוש שנים, שלושה חודשים ושלושה ימים במדבר באריזונה, ארה"ב. ביחד עם גשה מייקל רואץ' היא יסדה את האוניברסיטה הבודהיסטית והמרכז לריטרטים Diamond Mountain באריזונה, שם היא משמשת כמורה.
 

 


לאמה דבורה-הלה
לאמה דבורה-הלה היא ישראלית שהתגוררה במשך כ-30 שנה בארה"ב, שם התוודעה לבודהיזם שאותו היא לומדת ומתרגלת שנים רבות, תחילה במסורת הוויפסנה וכעת במסורת הטיבטית. לאמה דבורה-הלה היא תלמידה של קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין, ז"ל, מורה טיבטי שהיה אב מנזר סֶרָה מֵיי, מאסטר בטנטרה בודהיסטית ונחשב לאחד מענקי הבודהיזם הטיבטי בדורנו, ושל גשה מייקל רואץ'. היא גם למדה בהדרכת ארט אנגל, תלמיד בכיר של קן רינפוצ'ה, אצל לאמה קריסטי מקנאלי ומורים נוספים באוניברסיטה הבודהיסטית Diamond Mountain שבאריזונה, אצל ה"ק הדלאי לאמה, אצל לאמה זופה רינפוצ'ה, ומורים נוספים.

בעידודם של מוריה היקרים, לאמה דבורה-הלה מלמדת מזה שנים רבות דהרמה וכתבים אחרים ממסורות הדהרמה והיוגה העתיקות של הודו וטיבט, בארה"ב ובארץ, והיוותה חלק מסגל ההוראה באוניברסיטת Diamond Mountain. היא תרגמה וממשיכה לתרגם לעברית טקסטים קלאסיים של הבודהיזם הטיבטי ושל מסורת היוגה, ומקדישה מאמצים ומשאבים רבים לטיפוח הדהרמה והשלום באזורנו.

באפריל 2014 לאמה דבורה-הלה השלימה ריטריט מבודד בן שלוש שנים במדבר אריזונה שבארה"ב, ומקדישה כעת את עיקר זמנה להעביר לתלמידיה בארץ את המסורת האוטנטית של הלימוד המתקדם של הבודהיזם הטיבטי, וזאת במסגרת המרכז הרוחני ערבה שאותו ייסדה.

לביוגרפיה מורחבת של לאמה דבורה-הלה לחצו כאן